piątek, 5 października 2012

Równowaga psycho-fizyczna i cudowny pies!

Każda istota żywa, niezależnie od swego gatunku ma swoje potrzeby, których zaspokojenie pozwala funkcjonować w równowadze. Mówiąc o równowadze mam na myśli odpowiednie proporcje pomiędzy potrzebami psychicznymi jak i fizycznymi. W przypadku wystąpienie dysproporcji pojawiają się zaburzenia .... Wydawać by się mogło, że psom do szczęścia w domyśle równowagi potrzebna jest jedynie miska z wodą i jedzeniem, krótki spacer oraz kawałek miejsca do spania. W dużym skrócie można się z tym zgodzić, jednakże sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana aniżeli się nam wydaje.
Dziś coraz więcej na szczęście zaczyna się mówić głośno o tym, że pies jest istotą która tak samo jak my ludzie oraz wiele innych gatunków chodzących po naszej ziemi potrzebuje do życia czegoś więcej.
Ku mojej radości społeczeństwo zaczyna się także inaczej odnosić do gatunku Canis Lupus Familiaris aniżeli kilkanaście lat temu, kiedy to psy służyły głównie do funkcji "szczekacza" na łańcuchu. Niemniej mówiąc, że inaczej traktujemy psy niekoniecznie mam na myśli "lepiej". Choć to jak i wiele innych spraw zależy od punktu widzenia.
Zatem wracając do początku tego wywodu chcę powiedzieć trochę na temat równowagi organizmu psa. Gdyż nie trudno zauważyć, że spora część psów domowych funkcjonuje w stanie zaburzonej równowagi. Które to dysproporcje powodują szereg zachowań nieporządanych uważanych za " niesposłuszeństwo". A w istocie problem tkwi gdzie indziej ... a mianowicie w nas - opiekunach! Należy to w końcu powiedzieć. Większość problemów behawioranych naszych psów spowodowana jest naszą niewiedzą,błędami w wychowaniu oraz nierównowadze psycho-fizycznej! Brzmi mądrze, a w praktyce oznacza że każdy organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zarówno stymulacji psychicznej jak i fizycznej oraz zaspokojenia podstawowych potrzeb psa.

Mówiąc o elementarnych potrzebach psa mam na myśli :
 -dostęp do pożywienia i wody
- komfort bytu
- profilaktyka, ochrona przed chorobami, cierpieniem
-swoboda naturalnych zachowań
-ograniczenie strachu, niewygód
-umożliwienie rozwijania wrodzonych instynktów
-możliwość zaspokojenia potrzeb fizjologicznych
-możliwość aktywności fizycznej

Ich brak doprowadza do permanentnego stresu i narastającej frustracji, co w efekcie powoduje zwyczajowo zwane niegrzeczne zachowania, czy też nieposłuszeństwo.

Decydując się na wprowadzenie do naszego życia psa powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że potomek wilków jakim jest nasz pies domowy został zaproszony do ludzkiego stada by pracować na swoje utrzymanie. Dawniej psy musiały zapracować na swoje utrzymanie, a owe zajęcia pozwalały na zachowanie ustroju w równowadze. Podczas gdy w zdecydowanej większości historii psów żyjących w rodzinach dominuje motyw psa towarzysza. Co w praktyce wielokrotnie znaczy nudne, monotonne życie bez celu pogłębiające psie frustracje.

Z tego miejsca chcę zwrócić się z apelem do wszystkich opiekunów i miłośników psów - Jeżeli zależy Wam na stworzeniu cudownej więzi ze swoim psem - zadbaj o jego komfort bytu! Wystarczy w ciągu dnia poświęcić parę chwil na eksploracje terenu, przypomnienie znanych psu komend, być może nauczenie nowych, chwilę zabawy. Niewiele nas to kosztuje, a zyskać możemy niepowtarzalną nić porozumienia ze swoim czworonogiem i co więcej idealnego psa!

W przyrodzie musi być równowaga by świat się kręcił dalej!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku będzie mi niezmiernie miło jeżeli zamieścisz kilka słów opisujących swoje uczucia związane z danym tekstem.
Pozdrawiam Evela & psice