niedziela, 24 marca 2013

Chwila z lwim pieskiem


Lwi pies jest bardzo specyficzną rasą rzadko spotykaną w Polsce. Przedstawicieli tej rasy nieczęsto można spotkać na ulicach miast, co za tym idzie  jest to rasa nierozpoznawana póki co. Zwłaszcza w przypadkach kiedy pies nie jest strzyżony. 
W efekcie spacer z lewkiem w miejscach publicznych często wzbudza spore emocje wśród gapiów. Jego właściciel powinien być przygotowany na częste spojrzenia oraz dziwne komentarze. Lwie pieski wzbudzają kontrowersje głównie za sprawą fryzury określonej przez wzorzec. Dla wielu ludzi wygląd lewka jest niezrozumiały czego skutkiem bywa wyśmiewanie psa czy też nie miłe opinie kierowane do właściciela. Wygląd zewnętrzny lwiego pieska jest niezwykle oryginalny, a mianowicie jest to  niewielki piesek, obdarzony długim jedwabistym włosem o różnorodnym umaszczeniu z fryzurą stylizowaną na lwa.
Sekret wyjątkowości rasy nie tkwi w wyglądzie lecz charakterze, któremu warto się przyjrzeć dokładniej.
"Lwi pies - mały ciałem, wielki duchem jest niestrudzonym druhem" - to zdanie najlepiej obrazuje cechy owej rasy. Na pierwszy rzut oka może się zdawać, że lewek jest kanapową perełką. My jako społeczeństwo lubimy traktować pieski długowłose jako kanapowce nie nadające się do codziennego życia i aktywności fizycznej. Podczas gdy to nie do końca jest prawdą, gdyż wiele zależy od stylu życia właściciela oraz wychowania. Lewki mają bardzo plastyczny charakter, dzięki czemu potrafią przystosowywać się do każdych warunków i sposobu bycia opiekuna.Na dobrą sprawę większość psów niezależnie od rasy koniec końców żyje tak jak żyją jego właściciele. Nie ma tutaj większego znaczenia czy jest to labrador, owczarek, dog niemiecki czy york. Jeżeli kochamy ruch to nasz pies też będzie go kochał, jeżeli kochamy leniuchować to prędzej czy później nasz pies zostanie zmuszony do pogodzenia się z sytuacją. 
 Lwie pieski to niepoprawni optymiści. Ich bystre, wnikliwe spojrzenie z błyskiem w oku oraz radosny pysk sprawiaja, że lwiczek staje się niezastąpionym psem - towarzyszem. Najwyraźniej widać to u szczeniąt przy których nie dość, że nie ma czasu na nudę to jeszcze nie ma miejsca na smutki. Wulkan energii drzemiący w tym małym ciele rozwiewa każde troski. Lewki są psami pełnymi energii i chętnymi do nauki. W przeciwieństwie do obiegowych opinii krążących wokół piesków do towarzystwa, lewek jest psem pełnym życia, wszędzie go pełno, zakochany w aktywności fizycznej. Niepozorny wygląd i długi włos nie dyskryminują go jeżeli chodzi o normalne psie życie. Przedstawiciele tej rasy chętnie będą towarzyszyć na spacerach czynnie w jego trakcie będą biegać, aportować patyki czy też piłeczki, z ogromną lubością zaangażują się we wszelkie zaproponowane zabawy. Lewki są psami, które lubią ruch i działanie. Chętnie współpracują z człowiekiem, dzięki czemu łatwo z nimi nawiązać porozumienie względem pracy i nauki. Są to pieski niezwykle inteligentne i skore do nauki, przy tym zwinne i drobne, co pozwala na wykorzystanie tychże cech do nauki spektakularnych sztuczek bądź przygotowanie psa do uczestnictwa w psich sportach. 
Lewki potrzebują kontaktu z człowiekiem, są to pieski bardzo przywiązane do swojego przewodnika. Co sprawia, że właściciel powinien być przygotowany na cień w postaci czworonoga, który prędko stanie się jego nieodłączną częścią .... Dobrze się sprawdzają jako psy rodzinne, ze wzgledu na towarzyszącą im pogodność, radość z życia i ciekawość.
Przedstawiciele tej rasy łatwo nawiązują kontakty z innymi psami, świetnie czują się w grupie dlatego też nie będzie problemu jeżeli w domu mieszka więcej psów. 

Z racji tego iż póki co jest to rasa mało znana i rzadko spotykana, jeszcze lewki cieszą się dość dobrym zdrowiem. Na obecną chwilę możliwe jest u nich wystąpienie chorób oczu czy też niestabilność rzepek. Po za tym raczej cieszą się dobrym zdrowiem. Niemniej poszukując psa warto zwracać uwagę czy rodzice szczeniąt byli badani pod kątem postępującego zaniku siatkówki.

Jak widać lewki są psami wszechstronnymi. Nadają się dla każdego człowieka bez względu na doświadczenie w wychowaniu psów, z lewkiem z pewnością sobie poradzi.
Dzięki niestrudzonej energii i zapałowi do pracy z psami tej rasy można uprawiać różnego rodzaju psie sporty. Z kolei optymizm, radosny pysk oraz łagodność predysponuje je do pracy w dogoterapii. Obecnie w dwóch ośrodkach terapeutycznych lewki zostały przyjęte jako dogoterapeuci. Być może z czasem okażą się tak pomocne w tym fachu jak labradory ..

"Jeżeli nie znasz lwiego pieska, wiedz że to nie drobna perełka, lecz uśmiechnięty pies przyjaciel,a Serce lewkowe skradnie i Twoje"Lwie pieski na zdjęciach pochodzą z hodowli Alwaro
http://lwipies.prv.pl/


6 komentarzy:

 1. Oryginalny wygląd i wspaniały charakter! Bardzo fajnie napisane, czytałam już coś kiedyś o lwich pieskach, ale dopiero teraz mogę powiedzieć, że wiem co nieco o rasie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawa rasa, pierwsze słyszę o takiej. Pani w sobote była na wystawie psów, ale takiego chyba tam nie było ..

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam po wyróżnienie : http://sensitheamstuff.blogspot.com/2013/03/wyroznienie-i-zalegosci.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co napisałaś naprawdę fajna rasa z tych lewków. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pies od dawne jest przyjacielem człowieka, od którego człowiek mógłby się sporo nauczyć. Jednak myślę, że wielu jest zbyt dumnych....

  pozdrawiam i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 6. Super te psiaki! Fajnie, że jest opisałaś, bo nie znałam dokładnie tej rasy, choć niej więcej o niej wiedziałam, ale zawsze fajnie poznać dokładniej :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku będzie mi niezmiernie miło jeżeli zamieścisz kilka słów opisujących swoje uczucia związane z danym tekstem.
Pozdrawiam Evela & psice