niedziela, 2 czerwca 2013

Zwierzynalia 2013

Mijający weekend był dość ciekawym i ważnym wydarzeniem. Z racji iż przyszedł pierwszy dzień czerwca to i Święto najmłodszych czyli Dzień Dziecka. Grupa wspaniałych ludzi na co dzień zajmująca się pomocą potrzebującym wpadła na rewelacyjny pomysł poświęcenia tego dnia nie tylko dzieciom ale i czworonogom. I tak też 1  i 2 Czerwiec to dni I Ogólnopolskiego Zjazdu Mądrych i Odpowiedzialnych Miłośników Zwierząt "Zwierzynalia". Impreza była głównie poświęcona zwiększaniu świadomości społeczeństwa oraz propagowaniu świadomego posiadania zwierząt.
Podczas pokazów wiele czasu poświęcono na wskazanie jak wiele dobrego niesie obecność czworonogów w życiu ludzi. Organizatorzy przybliżyli ile pracy wykonują każdego dnia poświęcając się dla człowieka. Przechadzając się po Parku głównie rzucały się w oczy Nowofundlandy i Retrievery, które brylują jako psy pracujące. Na głównej scenie przez cały dzień prezentowane były zalety psich towarzyszy. Oprócz członków WOPRu , Fundacji S.O.S dla Zwierząt , Schroniska oraz pracowników przedszkola na terenie Parku można było skorzystać z pomocy i wiedzy behawiorystów, leśników, lekarzy weterynarii. Było też miejsce poświęcone najmłodszym gdzie dzieci mogły rozwijać swoje umiejętności plastyczne.
Wiele mówimy o tym jak dużo dobrego zwierzęta niosą ludziom ratując im życie, ale zbyt często zapominamy o tym jak należy pomoc nieść zwierzętom. W mediach sporo mówi się o zasadach udzielania pierwszej pomocy ludziom, o tym że naszym obowiązkiem jest reagować w nagłej sytuacji, nie być obojętnym. Niestety odwracając sytuację, zbyt często kiedy krzywda dzieje się naszym braciom mniejszym rozkładamy ręce i nei wiemy co robić. Paradoksalnie nie wiemy jak udzielić pierwszej pomocy zwierzęciu, albo udajemy że nas to nie dotyczy, albo rozkładamy ręce bo to tylko zwierzę. Podczas gdy jesteśmy zobowiązani odpłacać zwierzętom za to co one robią dla nas. Psy ratownicze każdego dnia ryzykują swoje własne życie by ratować życie człowieka. Jednakże w sytuacji kiedy one ulegną wypadkowi nie bardzo wiemy jak im pomóc .... W związku z tym podczas pierwszego dnia Zwierzynalii przez cały dzień można było skorzystać z kursu pierwszej pomocy zwierzętom. Lekarze Weterynarii z Bielskiego Gabinetu przywieźli ze sobą psi fantom, który służy do nauki pierwszej pomocy( W Polsce do tej pory tylko w dwóch ośrodkach są takie fantomy).
 Lekarz Weterynarii Ziemowit Kudła na scenie głównej wraz ze swoim zespołem opowiadał o zasadach udzielania pierwszej pomocy i udzielał wskazówek jakich błędów nie popełniać. W tym samym czasie podstawowe elementy pierwszej pomocy były prezentowane na fantomie oraz psach uczestniczących w kursie.
Ogromnym zaskoczeniem było zainteresowanie uczestników Zwierzynalii pierwszą pomocą. W zasadzie przez cały dzień pojawiali się chętni do spróbowania reanimacji i resuscytacji na fantomie.
Mam nadzieję, że takich inicjatyw będzie co raz więcej! Z chęcią weźmiemy udział w kolejnych!

Szczegóły wydarzenia : Zwierzynalia

Więcej zdjęć można znaleźć tutaj :


8 komentarzy:

 1. Super sprawa! Zwłaszcza, że ludzie bardziej oświeceni wychodzą po czymś takim! Szkoda, ze u nas nie ma czegoś takiego:)

  pozdrawiam i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 2. ale super.! zatkało mnie. :D
  mam pytanko... czy na ostatnim zdjęciu jest Twoja czekoladka.?

  pozdrawiamy
  Ola i Baddy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczna rzecz. Mam nadzieję, że zainteresowanie będzie rosło, bo przy tego typu nauce świetnie można się bawić. :) Obustronny pożytek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale super!
  Bardzo ciekawa i pouczająca akcja.
  Uwielbiam zdobywać nowe wiadomości, które mogą przydać się w przyszłości.
  Kiedyś byłam na wykładzie o zdrowiu i zachowaniach psiaka i teraz o wiele lepiej mi je zrozumieć.
  Oby więcej takich spotkań!

  Pozdrawiam Natalka i Beny

  OdpowiedzUsuń
 5. Super! Szkoda, że u nas nie ma czegoś takiego, chętnie bym się tam wybrała. Tematem pierwszej pomocy u psów interesowałam się już jako dziecko i bardzo trudno było mi znaleźć jakieś informacje. Teraz już niby coś znalazłam, ale są bardzo niedokładne... Tak czy siak nic nie zastąpi praktyki!
  Świetna akcja i oby było takich więcej! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Było super! Lolka jak zwykle- pełen profesjonalizm, a szkolenie z Fantusią- REWELACJA!!!! Trzeba częściej takie akcje organizować!

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku będzie mi niezmiernie miło jeżeli zamieścisz kilka słów opisujących swoje uczucia związane z danym tekstem.
Pozdrawiam Evela & psice