niedziela, 1 września 2013

Porozumienie zwierząt

Opiekunowie zwierząt zwłaszcza kiedy posiadają tylko jedno zwierzę nie zawsze zdają sobie sprawę z umiejętności społecznych czworonogów. Psy tak jak i każdy inny gatunek ma wypracowany swój własny system porozumiewania się choć często dla nieprawnego oka są one niezauważalne zwłaszcza kiedy pies żyje tylko w otoczeniu ludzi, a rzadko spotyka się z pobratymcami. Zdecydowanie sytuacja zmienia się kiedy w domu pojawia się większa liczba zwierząt, wtedy trudno nie zauważyć ich relacji. Trudno się rozpisywać o zachowaniach psów, bo to wymaga wielu wielu słów i opisów sytuacji. Najlepszym wyjściem jest obserwacja zachowań grupy zwierząt, dokumentacja i wyciąganie wniosków. Po pewnym czasie gesty i działania psie nie są już tajemnicą dla nas, potrafimy je doskonale interpretować i co ważne na nie odpowiadać. Trudno wejść w rolę psa i zachowywać się jak on, niemniej w niektórych sytuacjach jest to dosyć przydatne.
Mam to szczęście iż w moim domu mieszkają dwa zupełnie różne psy - labrador retriever oraz jamnik miniaturowy. Zupełnie różne charaktery i temperamenty, niemniej dziewczyny doskonale radzą sobie w różnych codziennych sytuacjach. A oto jedna z nich - walka o miejsce na kanapie. Zresztą uważam doskonale rozegrana ...


3 komentarze:

 1. Ale wymiana spojrzeń. :)
  Ja dodam od siebie tylko, że warto poczytać w jaki sposób psy się porozumiewają, bo często ludzie obserwują takie reakcje i tłumaczą coś sobie na swój sposób, uczłowieczając psy, a to nie zawsze jednak jest zgodne z tym co w rzeczywistości psy chciały sobie przekazać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej kiedy obserwacja idzie w parze z dokształcaniem się. Dla wielu ludzi samo czytanie o zachowaniach nie przyniesie takiego rezultatu jak obserwacja, wtedy łatwiej to zrozumieć :)

   Usuń
 2. Mam w domu dwa psy. Samca i suczkę różnych ras. I kota.
  A obserwowanie ich wszystkich trzech jest czasem najfajniejszą rzeczą na świecie! :) To jak potrafią sie dogadać, to jak czasem jeden na drugiego warknie, i to jak trzeci przyjdzie i zrobi porządek. Kot najlepszy... rządzi światem. ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku będzie mi niezmiernie miło jeżeli zamieścisz kilka słów opisujących swoje uczucia związane z danym tekstem.
Pozdrawiam Evela & psice