sobota, 2 listopada 2013

Smutny Listopadowy Dzień

Wczoraj w całym kraju świętowaliśmy pamięć zmarłych bliskich nam osób. Ruszyły wczoraj wyprawy na cmentarze by zapalić znicze ku pamięci rodziny, przyjaciół. My ludzie mamy to szczęście, że możemy pochować ciało bliskich nam osób na cmentarzu oraz odwiedzać ich kiedy tylko mamy taką potrzebę, wspominać ,zapalić znicz ku pamięci, zanieść kwiaty. A co ze zwierzętami? Wciąż traktowane są u nas przez większość społeczeństwa jako gatunek gorszy od człowieka, niezasługujący na pochówek. Podczas gdy dla nas ludzi żyjących wśród nich oczywistą sprawą jest fakt iż to taki sam członek rodziny jak każdy inny krewny. W całym kraju jest niewiele miejsc typowych cmentarzy, gdzie można dokonać pochówku i odwiedzać bliskiego nam czworonoga. Kiedy przyglądam się publikacjom na temat cmentarzy dla zwierząt to widać wręcz rażącą różnicę. Tam jest mimo wszystko wesoło, są zabawki, są wiatraki, są kolory. Choć śmierć zawsze boli i zawsze przynosi wiele przykrości , to nie należy pogrążać się w smutku. Po przeżyciu żałoby powinien przyjść czas stabilizacji kiedy wspominamy tylko dobre chwile z przyjacielem czworonożnym, nie wolno skupiać się nam tylko na złych wspomnieniach.

Miłośnikom zwierząt wciąż trudno pogodzić się z faktem, iż psy żyją zdecydowanie krócej niż ludzie. Bo czymże jest 10-15-18 lat na przestrzeni naszych lat 60-80-90. To zaledwie mrugnięcie okiem, trudno zatem pogodzić się z odejściem przyjaciela. Z pewnością nigdy ich nie zapomnimy, zawsze będą w naszych sercach głęboko wydeptywały ścieżki mimo upływającego czasu. Wierzę w to, że  zawsze kiedy odchodzi nasz przyjaciel, widząc nasz smutek nie pozwala nam pogrążać się  w nim zsyłając nam anioła stróża, który pozwoli ukoić ból.
Przyjaciół się nigdy nie zapomina, na szczęście wracają do nas zawsze chociaż w innym futerku ....


9 komentarzy:

 1. Ja nawet jeśli takie cmentarze by istniały, nie pochowałabym tam mojego psiunia. To nie było by miejsce dla niej. Raczej jakieś łąki, pola las..A w pamięci na zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. 1 listopada została zaświecona świeczka u Tusi. [*]

  pozdrawiamy
  Ola i Baddy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mysle ze takie cmentarze to dobre wyjscie bobw swietle prawa nie wolno pochowac zwierzat w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Niestety ubmnie w okolicy takiego nie ma...

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę ,że cmentarze to bardzo dobre miejsce do pochowania zwierząt . Jednakże ja wszystkie moje zwierzęta (kot,chomiki,papużki) pochowałam blisko domu ,gdzie często przychodzę i siedzę przy grobku płacząc ,a nawet rozmawiając ze zmarłym zwierzęciem . Czworonogi zajmują szczególny miejsce w moim sercu ,kocham je ponad życie .
  Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwierzęta to nie jeden raz lepsi przyjaciele od ludzi i należy o nich pamiętać, piękny wpis i bardzo ciekawy blog, pozdrawiam serdecznie i z pewnością będę tu częstym gościem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze ujęte. A chociaż zwierzę towarzyszy nam tak krótko, potrafi wyryć się w pamięci na dużo dłużej niż niejeden ludzki znajomy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że podejście ogółu społeczeństwa do kwestii pochówku zwierząt w końcu się zmieni, choć idzie to bardzo opornie. U nas w okolicy też żadnego psiego cmentarza nie ma.
  Dziękuję za nominację do LBA, ale niestety nie mam czasu, żeby wziąć udział w zabawie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. w Wawie jest łatwiej bo jest cmentarz dla zwierzaków ... jeden na całe miasto i okolice, ale dobrze że jest.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie psie cmentarze, to dobry pomysł, ale ja mojego psa pochowałabym gdzieś na łące albo w lesie, by czuł swoją upragnioną pogoń za naturą i wolnością, a on tak kocha pola i lasy...
  Czytając ten post, łzy zakręciły mi się w oczach. Masz zupełną rację - zwierzaki powinny być traktowane jak ludzie, bo gorsze na pewno nie są. W końcu ile znamy rpzypadków uratowania ludzkiego życia przez psa? Ile osób chorych na serce, wątrobę, cukrzycę, czy na raka uratowali nasi czworonożni przyjaciele? Nalerzy się im wdzięczność, a nie poniżanie.
  Mam nadzieję, że ludzie w końcu zrozumieją, że psy i inne zwierzęta to dar dla ludzkości, by pocieszyć w sumtych chwilach, obronić od samotnośći. Złóżmy więc hołd naszym zmarłym pupilom {*}
  Pozdrawiamy!
  H&R

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku będzie mi niezmiernie miło jeżeli zamieścisz kilka słów opisujących swoje uczucia związane z danym tekstem.
Pozdrawiam Evela & psice