niedziela, 24 listopada 2013

Zwierzę jak zabawka .... tak właśnie kocha człowiek ....

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale czy człowiek potrafi się zrewanżować tym samym? Sęk w tym, że w zdecydowanej części człowiek nie potrafi odwdzięczyć się za okazywaną sympatię przez czworonoga. Co więcej po wielokroć traktujemy zwierzęta instrumentalnie - jak zabawkę, którą można zamienić na nowszą, ładniejszą, zdrowszą.... Zbliżają się Święta - długo oczekiwane przez ludzi, do których się zawsze mocno szykujemy - prezenty, ciasta, stroiki, ozdoby , ale często w tym wszystkim zapomina sie o zwierzętach . Zdarza się nazbyt często, że Święta przynoszą wiele tragedii dla naszych czworonożnych przyjaciół. W wielu domach podczas przygotowań do magicznego rodzinnego czasu następuje sprzątanie, które nierzadko dla zwierząt oznacza dosłowną eksmisję. Okres grudniowy to czas kiedy wiele zwierząt jest wyrzucanych z domu lub poddawanych eutanazji . Mnie trudno to zrozumieć, ale ludzie nie mają z tym problemu. Starsze i chore zwierzęta lepiej "sprzątnąć z widoku kiedy rodzina przyjedzie". Lepiej poczekać na słodkiego szczeniaczka w koszyku z wstążeczką, problem w tym że kiedy szczeniaczek dorośnie i zacznie sprawiać problemy to ponownie straci swój dom.
Im dłużej widzę co się na świecie dzieje, tym bardziej przekonuje mnie myśl, że człowiek powinien posiadać pozwolenie na opiekę nad zwierzętami. W naszym społeczeństwie jest spora część ludzi, którzy nie powinni przebywać blisko zwierząt, a już z pewnością nie powinni brać za nie odpowiedzialności.
Zwierzęta też czują tak jak i my , a co więcej zaryzykuję stwierdzenie że niejednokrotnie czworonóg jest dużo bardziej wartościowy niż niejeden człowiek. Widząc krzywdy jakie ludzie wyrządzają zwierzętom trudno przyznać się, że należymy do tego samego gatunku co inni ludzie. Ja jako człowiek - miłośnik zwierząt nierzadko wstydzę się za innych przedstawicieli mojego gatunku - innych ludzi, którzy bez skrupułów znęcają się nad zwierzętami, wyrzucają je z domu na pewną śmierć skazując na ogromne cierpienia, a potem wracają do domów idą do kościoła, kupują nowe szczeniaczki. Trudno się z tym pogodzić.
Niestety nie jesteśmy w stanie uratować całego świata, możemy jedynie dbać o to by naprawiać krzywdy wyrządzone przez innych ludzi i dążyć do ich ukarania.


Suczka znaleziona na stacji benzynowej .... Ilu ludzi przeszło obok nie widząc problemu? Jak długo zwierzę błąkało się samo ? Ile czasu spędziła na chłodzie by doprowadzić organizm do takiego wyniszczenia? 
Na szczęście znalazł się człowiek, który widząc takie cierpienie zabrał do ciepłego samochodu i udzielił pomocy. 

Miłośnicy zwierząt wciąż muszą stawać do walki z bezdusznymi istotami, które traktują zwierzęta jak zabawki. Na co one zupełnie nie zasługują. Wyższość zwierząt nad nami jest taka, iż one mimo wyrządzonych krzywd wciąż cieszą się na widok człowieka i nie tracą zaufania. 


Zdjęcia pochodzą z FB Gabinet Weterynaryjny Med- Wet 


9 komentarzy:

 1. zadziwiło mnie zdanie wuja gdy zapytałam czy słyszał o tragedii puppy doe? Nie słyszał, więc tłumaczę, że nasz rodak Radosław Czerkawski skatował tak psa, że zagraniczna prasa huczy! Nasze media tylko Fakt (nie czytam) i wprost - kilka zdań. Tymczasem bestialstwo i poziom okrucieństwa wstrząsnął ludźmi. Komentarz wuja zmienił moje myślenie o ludziach:
  - to tylko zwierze.
  tłumaczę, że amerykański prokurator powiedział, że nei wykluczone że ludzie mogą paść ofiarą tego zwyrodnialca.... - co nie zrobiło wrażenia na rodzince. I taka polska wrażliwość. Widziałm filmiki jak tam w USA ludzie sie gormadzą palą znicze, śpiewaja pieśni żałobne.
  Tu nikt nie słyszał o tym bo skąd? Skoro prasa milczy. No gdyby człowiek, lub "lepiej" "czarna seria" była, o! Dziecko - no to byśmy mieli wydarzenie, temat... no cóż taka wrażliwość. Większości.
  Bo są i grupy na FB amerykańskie i nasze rodzime:

  https://www.facebook.com/pages/Justice-for-Puppy-Doe/730535090297199?fref=ts

  https://www.facebook.com/pages/NIE-chcę-Go-tutaj/360506044084544?fref=ts

  pozdrawiam i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 2. Skąd ja to znam... te wychudzone ciałka skatowane przez ludzi!
  Do schroniska w którym pomagam nie jest to rzadki widok... gdyby to zło, które ludzie wyrządzili zwierzętom odwróciło się do nich....

  http://okruszek-moj-psi-przyjaciel.blogspot.com/

  POZDRAWIAMY H&O

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest straszne jak ludzie potrafią traktować te bezbronne zwierzęta.. My świata nie zmienimy, ale chociaż część zwierząt może zostać uratowana przez miłośników..

  OdpowiedzUsuń
 4. To co ludzie potrafią zrobić ze zwierzakami jest straszne,ale tragiczne jest też to ilu potrafi przejść obok bez reakcji.Tragedia tego psiaka trwała długo,gdzie byli ci wszyscy mijający go.Każdy myśli,że zareaguje ktoś inny i biedne zwierzęta umierają czekając...Ostatnio znalazłem potrąconą sarnę przy drodze,jeszcze żyła,ile aut ją minęło zwalniając tylko po to by nie uszkodzić auta??? Pochwała dla policji która zjawiła się po 15 minutach od tel.Ciężką pracę mają weterynarze,bo to i radość z wyleczonych,ale dramat w takich sytuacjach...Nic się nie zmieni jeśli kary nie będą surowe,a sprawy nagłaśniane i napiętnowane.Pozdrawiam z moimi czterema kotami i psem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Krzywdzenie zwierzęcia przez człowieka, zawsze było jest i będzie tym co przerasta moje zdolności pojmowania, ale ludzie niestety bywają źli i poza tym gdzie mogę pomóc zwierzęciu, pozostaje mi tylko wierzyć że zlo jakiego ludzie sa sprawcami, wróci do nich razy pierdylion, sic!
  Brawo za post i na całe szczęście dobrych ludzi jest więcej :)
  xoxo

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie nie jest najgorsze ile osób skrzywdziło swoje psy, tylko ile osób widząc to nie powiedziało STOP! Wolimy odwrócić wzrok, udawać że nic się nie dzieje. Kiedy wróciłam do schroniska po bożym narodzeniu ilość nowych zwierząt mnie załamała... Czytałam, że znaleziono w lesie przywiązanego do drzewa psa, obok którego leżała miseczka z wodą i z jedzeniem... No nie, po prostu atmosfera świąt nie jest taka wesoła i świąteczna dla wszystkich

  OdpowiedzUsuń
 7. najgorsze jest to zakłamanie..niby tacy religijni, miłość do boga a z drugiej strony takie okrucieństwa..okres świąteczny to faktycznie zły czas :((

  OdpowiedzUsuń
 8. to okropne co dzieje się na tym świecie,rok temu na kanale yt oglądałam film o maleńkim Boskerze,którego znaleziono na śmietniku dzień po Bożym Narodzeniu.na temat wiary nie będę się wypowiadać jednakże zgadzam się nieco z powyższym,przyuważyłam iż osoby które klęczą całe dnie w kościele mają psy na łańcuchach,nie dbają o nie,biją... zwierze też czuje.

  pozdrawiamy
  Ola i Baddy.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku będzie mi niezmiernie miło jeżeli zamieścisz kilka słów opisujących swoje uczucia związane z danym tekstem.
Pozdrawiam Evela & psice