niedziela, 8 czerwca 2014

wakacje z głową!

Zawitalo słońce, zbliżają się wakacje czyli istny raj dla nas ludzi. Niestety lato dla zwierząt nie jest najlepszą pora roku. W zasadzie jest to czas dosyć trudny i niebezpieczny jeżeli zabraknie nam w tym czasie rozsądku. Planując wakacje z czworonogiem oraz przez cały okres letni musimy mieć na uwadze dobro naszego przyjaciela. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ich tolerancja wysokich temperatur jest znacznie niższa. Człowiek wytrzymuje w 40stopniowym upale na słońcu,natomiast dla psa to zabójstwo. Dla psa temperatura wzrastająca powyżej 25 stopni zaczyna być zagrożeniem, przede wszystkim że względu na system oddawania ciepła oraz ich grube futro często w ciemnym kolorze. Psy dlugowlose, o grubym podszerstku na dodatek z ciemnym pigmentem nagrzewaja się bardzo szybko, natomiast ich oddawanie ciepła nie przebiega równie szybko. Dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich staran by nasze zwierzę nie przebywało na otwartym terenie bez możliwości schowania się w cieniu. Zwierzęta na ogół z przyjemnością kładą się na słońcu i wygrzewaja. Jednak jest to złudne i może prowadzić do tragedii. Starajmy się pilnować by pies sam nie przebywał na słońcu, starajmy się zepewnic mu ochronę przed promieniami. Pamiętajmy jednak że przebywanie w cieniu nie daje nam 100% gwarancji ochrony przed udarem cieplnym. Zwierzęta,chore ,starsze z problemami kardiolocznymi lub pulmonologicznymi sa wysoce narażone na wystąpienie udaru! Uważamy na nie!
W upalne dni starajmy się odłożyć wszelką aktywność fizyczna na wczesne poranki lub późne wieczory kiedy robi się przyjemniejsza temperatura. Najistotniejszą powinna być dla nas obserwacja naszego psa, gdyż każdy osobnik jest inny o ma inny próg tolerancji. Przede wszystkim ostrożność oraz rozsądek. Dobra forma aktywności fizycznej w okresie wakacji jest pływanie. Psy kochające wodę spokojnie można zmęczyć podczas kąpieli. Wtedy możemy połączyć przyjemne z pożytecznym- sami skorzystamy z daru słońca, zaś nasz pies będzie mógł się bezpiecznie zmęczyć. Rozpoczynając sezon dopilnujmy by pies się nie przeforsowal. Wiele retieverow może bez końca przebywać w wodzie, jednakże jest to złudne gdyż nieprzystosowany organizm może łatwo się zmęczyć i nogi mogą odmówić posłuszeństwa, a to już krok od tragedii.
W okresie upałów bardziej niż zwykle powinniśmy przykładać uwagę do świeżej wody, pies cały czas powinien mieć dostęp do miski że świeża chłodna woda. Na spacer także powinniśmy mieć pod ręką wodę by w każdej chwili psa napoic.
Najważniejsze sytuację które powinniśmy mieć na uwadze to:
- dostęp do świeżej wody
- unikanie otwartej przestrzeni bez możliwości schowania się w cieniu
- kategorycznie nie wolno zakładać kaganca nylonowego , jeżeli nasz pies musi przebywać w kagancu postarajmy się o zakup kaganca fizjologicznego
- aktywność fizyczna przekladamy na godziny wczesne poranne lub późne wieczorne
- nie ruszamy psa do spaceru jeżeli sam nie chce
- absolutnie nie zamykamy psa samego w samochodzie !!!!!
- obserwujemy zachowanie takie objawy jak:
* skrajną osowialosc
* brak kontaktu
* zataczanie się
* silne ziajanie,dyszenie
* nagle wymioty,biegunka
Powinny nas skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem weterynarii,który poinstruuje jak udzielić pierwszej pomocy. A następnie udać się z psem na wizytę. Nie wolno bagatelizować takich zachowań!
Okres letni jest szczególnym zagrożeniem dla psów ras brachycefalicznych. Z racji syndromu BAS ich wymiana tlenu jest znacznie utrudniona, co w upalach się tylko nasila. Te psy wymagają szczególnej opieki i zwiększonej uwagi.

Ponadto w ciągu dnia aby ulżyć naszemu psu możemy go jak najczęściej polewac chłodna woda, nakładać mokry ręcznik na okolice karku i grzbietu. Spokojnie można włożyc psa pod prysznic i całego zmoczyc woda. Z pewnością będzie mu lżej.

Udanych wakacji!7 komentarzy:

 1. wakacje tuż,tuż - ale to zleciało.w zasadzie tutaj mamy dwie strony,tą gorszą i lepszą.gorsza tyczy się tego ponieważ wiele osób jak doskonale nam wiadomo wyjeżdża w ramach wypoczynku,a w związku z tym postanawia pozbyć się swojego pupila.nie wiem po co tacy ludzie decydują się na psa ? pies jest na dobre i na złe,na kilka dobrych lat,to ktoś kto nas kocha i dla kogo jesteśmy całym światem,a tak wielu z powodu wakacji np. wywozi psa do lasu.niekiedy też ludzie nie potrafią zadbać o miske zimnej wody dla swojego psa,pozostawiają go na upale nie interesując się o wode,cień... wakacje to na prawdę wspaniały czas ze względu na to iż można sobie pozwolić na więcej,wyprawy w świat - ale to że jest w nich również tyle zła to wina ludzi,a cierpią na tym niczemu winne zwierzeta.

  pozdrawiamy
  Ola i Baddy !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ola to prawda wakacje są piękne, ale często smutne bardzo. W tym okresie miłośnicy zwierząt muszą być jeszcze bardziej wyczuleni, bo niestety ludzie bardzo często krzywdza zwierzęta.przegrzewaja,zmuszaja do spędzania czasu w kojcu bez cienia,wyrzucają z domu, poddają eutanazji. Eh najgrozniejsza bestia jest niestety człowiek.

  OdpowiedzUsuń
 3. "rasy brachycefaliczne" podejrzewałam co oznacza ten termin, ale wolałam się upewnić i sprawdziłam:) Odnoszę wrażenie, że mój Storm ma do mnie pretensje jak jest gorąco, bo łazi za mną i się użala. Ale mamy na to sposób - wanna, mata antypoślizgowa i woda. I tak Gamoniek sobie siedzi, albo się kładzie - taki relaks w upalne dni:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za komentarz. Na blogu wielokrotnie było wyjaśnianie sformułowanie rasy brachycefaliczne oraz syndrom brachycefaliczny, to dosyć stały temat tutaj....
  Większość psów latem jest rozdartychz jednej strony chcą szaleć z drugiej to niemożliwe. U nas także wanna i prysznic to już codzienność.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Nie ma za co przepraszać:-) zapraszam do czytania i zapoznania się że spojrzeniem psa.

   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Rozwaga to najważniejsze w tak upalne dni. Ja niedługo kupię kamizelkę chłodzącą dla Emeta, na pewno to będzie duża ulga na takie dni chociaż gdy jest bardzo ciepło i tak rezygnujemy z dłuższych spacerów.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku będzie mi niezmiernie miło jeżeli zamieścisz kilka słów opisujących swoje uczucia związane z danym tekstem.
Pozdrawiam Evela & psice