poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Bajka nowoasyryjska- o prawdziwej przyjaźni

Już wspominalam, że czasem warto sięgnąć do starej prasy. Tym razem moje oczy chlona " Psia gwiazda - Syriusz", wydana w 1988 roku,zawierające jakże piękne historię o relacjach psa i człowieka.
Chce podzielić się jedną z przeczytanych bajek:
" Był pewien człowiek,który miał psa. Pies strzegł jego domu i sądu,ale kiedy minął czas i dobry pies się zestarzal,ów człowiek pomyślał" Po co mam go trzymać,skoro jest taki stary. Pójdę i utopie go".
Wziął wódkę,wsadził do niej psa, przywiazal mu do szyi kamień i wypłynął na środek rzeki. Pies przez cały czas siedział nieruchomo, wpatrzony w twarz swego pana,jakby wszystko rozumiał. Kiedy znaleźli się na środku nurtu,człowiek wstał,podniósł psa i z tym kamieniem u szyi wrzucił go do wody. Leczy kiedy wykonywał ów gwałtowny ruch,łódka się zachybotala,człowiek wpadł do rzeki i zaczął tonac.
W wodzie psu obsunela się z mokrej sierści pętla,do której przywiązany był kamień, i na raz był wolny. Wtedy że wszystkich sił rzucił się ku swemu panu i zaczął go ciągnąć w stronę brzegu. W ten sposób człowiek ocalał i wrócił z psem do domu. Od tej pory opiekował się nik troskliwie aż do jego śmierci.
Nigdy nie czyn zła zamiast dobra,czyn dobro zamiast zła!"

Fragment książki str 24.

Czyż nie jest prawdziwą i aktualna?

5 komentarzy:

 1. Tak, oczywiście odpowiadanie jest jak najbardziej aktualne.
  Ludzie mają, że tak trochę brzydko powiem idiotyczne myśli. Pies stary, może już nie żyć.... Ja tego nie umiem pojąć. Tak samo jest jak człowiek jedzie na wakacje. Psa zostawi, przyjedzie po tygodniu i co? On wypoczęty, a psa nie ma. Przecież to się w głowie nie mieści jak tak można...Wystarczyłoby się tylko po głowić i poszukać, chociażby tego hotelu dla psa.
  Post jak zawsze bardzo pożyteczny i ciekawy :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest bardzo prawdziwa... niestety...
  aż do bólu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Aktualne jak najbardziej. trochę to smutne, że przez tyle lat tak niewiele się zmieniło:(

  OdpowiedzUsuń
 4. Smutne, że ludzie aby zrozumieć muszą popełnić błąd. :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy człowiek jest stary, to wszyscy chcą, by żył jak najdłużej. Kiedy pies jest stary, to niektórzy chcą go pozbawić życia w okrutny sposób. Gdzie tu logika? Nigdzie.
  Serdecznie pozdrawiamy, Maria i Harry
  http://dziennik-mojego-labka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku będzie mi niezmiernie miło jeżeli zamieścisz kilka słów opisujących swoje uczucia związane z danym tekstem.
Pozdrawiam Evela & psice