piątek, 26 czerwca 2015

Szacunek dla psa

Miejmy szacunek dla psa. Społeczeństwo daje przyzwolenie na to by traktować psa bez szacunku. Niestety zdecydowana większość traktuje psa jakby był dla nich, a nie człowiek dla niego. Wydaje się iż pies jest dla człowieka, a ten może robić to na co tylko przyjdzie mu ochota nie zważywszy na emocje i temperament psa. Czy pies jest dla nas,czy my dla psa, a może jednak równouprawnienie? Chyba trzecia opcja jest najlepszą dla obu stron. My potrzebujemy psa,on potrzebuje nas. Aby wszystko wspolgralo istotny jest wzajemny szacunek i wiedzą. Przede wszystkim z naszej strony,gdyż pies instynktownie działa,podczas gdy nasz instynkt pozostawia wiele do życzenia.  Głównie dlatego,że wielu z nas instynktownie traktuje psa jak dziecko,a to prosta droga do kłopotów. Pies nie jest dzieckiem,ani człowiekiem,inaczej myśli,inaczej czuje, jest inny i musimy o tym pamiętać jeżeli pragniemy porozumienia na naszej linii. To nie takie proste. Człowiek dał sobie przyzwolenie na rządzenie psem, co więcej wymagamy by były one nam bezgranicznie posłuszne i zupełnie bierne. Postawa indywidualna,dominujaca bądź nieufna sprawia, iż od razu rokujemy iż to zły pies. Właśnie tutaj zaczynają się problemy z brakiem szacunku. Każdy człowiek wymaga by zdecydowanie każdy pies chciał być przytulany i glaskany. Wymagamy biernej postawy psa, co więcej ludzie dają sobie przyzwolenie na nieograniczony kontakt fizyczny z psem! Ileż to razy idąc przez miasto z psem u boku widać wyciagajacaw strony psa dłoń bez słowa zapytania! A gdzie szacunek i powitanie? Każdy piesjest inny, ma różny temperament i dyktują jego zachowaniem różne emocje. Nie wolno nam wymagać aby pies był chetny do kontaktów z każdym człowiekiem. Pies ma prawo być ostrożny,nieufny wobec innych osób,ważne by polegał na swoim właścicielu i reagował na jego polecenia i komunikaty. Obcy ludzie powinni być dla niego mniej ważni, co więcej ma prawo reagować na niechciany kontakt fizyczny, nie musi być im przychylny. Choć taka postawa jest nieakceptowana wśród ludzi, pies który jest ostrożny z góry jest oceniony jako agresywny. Podczas gdy to zupełną nieprawda i krzywdząca ocena.
Zanim wyciągniesz rękę i dotkniesz- zapytaj! Właściciel znając swojego psa wie na co może pozwolić obcemu by nie doprowadzać do niepotrzebnego stresu i konfliktu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku będzie mi niezmiernie miło jeżeli zamieścisz kilka słów opisujących swoje uczucia związane z danym tekstem.
Pozdrawiam Evela & psice